انتخاب بهترین ضد آفتاب با توجه به نوع پوست
همه ما میدانیم که برای مراقبت از پوست موارد زیادی مثل تونینگ تونرها ، شوینده ها، انواع ماسک ها و کرم های مراقبتی به میان می آیند اما در این بین یکی از مهم ترین مواردی که خیلی وقت ها نادیده گرفته میشود (البته متاسفانه) بحث ضد آفتاب هست..یکی از گام های اصلی مراقبت از پوست انتخاب درست ضد آفتاب و استفاده مرتب از آن است .براساس گزارشی که در سال ۲۰۲۰ انجام شد ، بیش از ۶۰ درصد از افراد ساکن در آمریکا از محصولات مراقبت پوستی ضد چروک و جوانساز استفاده میکردند در این بین تنها چیزی حدود ۱۱ درصدشان ضد آفتاب داشتند و عمق فاجعه آنجایی بود که حدودا ۵۰ درصد افراد گزارش دادند که تا به حال هرگز از ضد افتاب استفاده نکرده اند !
چرا هر فرد باید از ضد آفتاب استفاده کند ؟

خیلی خلاصه و مختصر بگویم و سرتان را هم درد نیاورم استفاده نکردن از ضد آفتاب یعنی مستقیم پوست خود را به قتل برسانیم✖
یکی از موثر ترین روش های شناخته شده برای محافظت از پوست مقابل اشعه های مضر UVA وUVB استفاده از ضد آفتاب هست . تابش مستقیم اشعه های فرابنفش به پوست ما می تواند منجر به سرطان های پوستی و انواع بیماری های پوستی شود و احتمال ابتلا به این بیماری ها را نیز افزایش میدهد. جالب است که بدانید بیشتر از ۹۰ درصد سرطان های پوست " غیر ملانوما " بیشترشان قریب به اتفاق "ملانوم ها"، چه بسا می توانند بسیار حاد تر باشند ، با تابش مستقیم اشعه های فرابنفش به سطح پوست در ارتباط می باشند !
اشعه های فرابنفش نه تنها مضرات گفته شده را دارد بلکه باعث پیری زودرس ، افزایش چین و چروک های عمیق و شدید پوستی ، افزایش لکه های پوستی و ... خواهند شد که بسیار ناخوشایند و نامطلوب افراد می باشند.
پیروی از اتفاقات امنیتی مقابل نور شدید خورشید (مثل استفاده از ضد آفتاب ، کلاه آفتابی ، عینک آفتابی ، لباس های محافظ و ...می تواند برای سلامت پوست و خود شما بسیار حائز اهمیت باشد )
محافظت از پوست با ضد آفتاب را حتی درروز های ابری و بارانی و سرد پاییزی و زمستانی هم فراموش نکنید!
چراکه حتی در روزهای بارانی هم حدود ۸۰ درصد اشعه های مضر میتوانند به پوست شما برسند ..
حتی این امر برای زمانی که در منزل خود هستید هم صدق می کند حتی در اتاقتان هم از ضد آفتاب استفاده کنید چراکه تصور کنید که ۷۵ درصد اشعه های uv از پنجره اتاقتان عبور کرده اند حتی اگر شیشه منزلتان در برابر نفوذ اشعه UVB محافظ باشد .
انتخاب دقیق وصحیح ضد آفتاب با توجه به نوع پوست:

همانگونه که یاداور شدیم استفاده از ضد آفتاب در هر شرایطی که هستیم یکی از کارهای غیر قابل اجتناب در روتین روزانه ی پوستی مان هست . همانگونه که حتما همه ما میدانیم امروزه طیف بسیار متنوع و گسترده ای از ضد آفتاب ها شامل ؛ ضد آفتاب های شیمیایی ، فیزیکی ، اسپری ها ، تا ضد آفتاب های استیکی شفاف حتی در بازار وجود دارند که ما را در انتخاب مناسب دچار شک و تردید می کنند .
شش نکته کلیدی برای انتخاب صحیح ضد آفتاب وجود دارد :

▪︎ضد آفتاب هایی با spf بالاتر درصد محافظت بیشتری را برای پوست به ارمغان می آورند از ضد آفتاب های دارای spf 30 و بالاتر استفاده کنید
▪︎ضد آفتاب هایی که دارای  فیلتر محافظت هم UVA و هم UVB هستند می توانند پوست شما را از آفتاب سوختگی و سرطان پوستی مصون نگه دارند و بهتر هستند .
▪︎یک ویژگی که یک ضد افتاب را از الباقی ضد آفتاب ها متمایز می کند ضد آب بودن آن هست . مخصوصا اگه اهل شنا هستید یا پوستتان تعریق فوق العاده زیادی دارد این نکته برای شما مهم تر هست .براساس AAD ، مقاومت ضد آفتاب مقابل آب معمولا ۴۰_۸۰دقیقه طول می کشد و پس از آن باید ضدآفتاب را مجدداً تمدید کرد .
▪︎تایپ پوست های خشک تا نرمال سعی کنند از ضد آفتاب هایی با ترکیبات هیالورونیک اسید یا گلیسیرین استفاده کنند(ضد آفتاب های اولاین) ، پوست های نرمال و معمولی معمولا می توانند از هر نوع ضد آفتابی استفاده نمایند. این به ترجیحات شخصی و سازگاری ضد آفتاب با نوع پوست هم بستگی دارد.
▪︎تایپ پوست مختلط تا چرب هم باید به دنبال ضد آفتاب های سبک ، فاقد چربی و غیرکومدوژنیک باشند این ضد آفتاب ها منافذ آن ها را مسدود نمی کند یا باعث جوش و ترشح چربی بیشتر نمی شود . (ضد آفتاب فیوژن واتر ایزدین)
انتخاب کرم ضد آفتابی که چرب نباشد و پوستشان را مات نمایند و سبک و زود جذب باشد هم برایشان در اولویت هست.
▪︎پوست های حساس باید توجه کنند معمولا ضد آفتاب های فیزیکی برای آن ها بهتر است  چراکه به عنوان مسدود کننده های معدنی شناخته می شوند  و معمولا حاوی اکسید روی یا دی اکسید تیتانیوم هستند این ترکیبات نسبت به فیلتر های شیمیایی کمتر تحریک کننده هستند . این تایپ افراد از محصولاتی که حاوی عطر یا افزودنی های خشن و تحریک کننده می باشند نیز باید اجتناب نمایند .
چقدر از ضد آفتاب استفاده کنم؟
متخصصین پوست توصیه می کننده معمولا ۲ میلی گرم از ضد آفتاب در هر سانتی متر مربع از پوستتان استفاده کنید تقریبا معادل ۲بند انگشت یا معادل نصف قاشق چایخوری !
و روی پوست صورت و گردن حتما استفاده شود ‌

سخن نهایی :

در نهایت باید بگویم بهترین ضد آفتاب ضدآفتابی هست که شما دوستش دارید و قطعا با تهیه آن از آن استفاده خواهید کرد ! پس کرم ضد آفتابی را انتخاب کنید که با آن راحت باشید و با پوستتان سازگار باشد و به استفاده از آن هم پایبند باشید .