انگل خطرناک پوست دمودکس مایت چیست ؟
علائم و روش های درمانی آن ؟

انگل دمودکس مایت
یکی از شایع ترین و ناشناخته علت های ریزش مو وجود یک انگل مضر و ناشناخته به نام دمودکس مایت می باشد که البته حتی متخصصین هم تخصص کافی در رابطه با آن ندارند ‌. در این مقاله قصد دارم اطلاعات مختصر و مفیدی از این انگل را به شما بدهم تا اگر علائم این انگل را مشاهده کردید بتوانید آن را درمان کنید و از تکثیرش در پوستتان جلوگیری نمایید .
انگل دمودکس مایت چیست؟
یکی از انگل هایی که عوارض گسترده ای برای پوست و مو ها ایجاد می کند انگل دمودکس مایت می باشد . این انگل جز خانواده ی مایت ها هست و در فولیکول ها و غدر چربی بدن و پوست ما ساکن هستند . اگر فردی به دمودکس مبتلا باشد اغلب علائم بالینی شدید و قابل مشاهده ای ندارد با این حال امکان دارد در برخی افراد علائم ابتلا به انگل دمودکس مایت قابل مشاهده باشد !

علائم ابتلا به دمودکس مایت و علائم دمودکس در مو افراد چیست ؟
اگر شما جز افرادی هستید که دائماً دچارِ علائمی چون ؛ خارشِ مو ، تشدید ریزش مو به صورت مکرر ، آکنه ، روزاسه ، التهاب جوش های پوست ، خارش پوست ومو هستید بدانید که نه لزوما اما امکان دارد درگیر این انگل شده باشید ! البته بهتر است بدانید که این علائم با توجه به نوع انگل (دمودکس مایت) و محل آلودگی و طریقه ابتلا به این انگل دمودکس مایت می تواند کاملا متفاوت با مبتلایانِ دیگرِ این انگل باشد . اما در اکثر مبتلایان ریزشِ شدیدِ مو و خارش زیاد مشکل مشترک و جزء علائم اصلی بوده البته تاکید میکنم، هر فردی که ریزش مو یا خارش دارد لزوماً مبتلا به انگل دمودکس مایا نیست چراکه ریزش و خارش در مو علت های فراوانی دارد که بدون انجام آزمایشات مربوطه نمیتوان این دو مورد را با قاطعیت به دمودکس مایت ربط داشت پس ریزش و خارشِ مو هم بدون انجام آزمایشات مرتبط دلیل محکم و خوبی برای داشتنِ دمودکس مایت یک فرد به هیچ وجه نیست !
از مشکلات مشترک دیگر مبتلایان به دمودکس مایت می توان به قرمز شدن شدید پوست، تحریک پذیری بالای پوست ،تغییر رنگ ناحیه آلوده به انگل ، ضخیم شدنِ پوستِ صورت ، ضخیم شدنِ پلک ها و ... هست که باعث ناراحتی مبتلایان شده است .
تشخیص انگل دمودکس مایت به چه صورت است؟
با توجه به اینکه انگل دمودکس مایت جز انگل های بسیار کوچک و درواقع میکروسکوپی هست با چشم مسلح اصلا قابل رویت نیست ! میکروسکوپ ها بهترین روش شناسایی این انگل های کوچک و خطرناک هستند . برای تشخیص وجود انگل دمودکس مایت پس از مراجعه به پزشک مربوطه ، متخصص یا پزشک متخصص نمونه کمی از پوست سر و یا نواحی مشکوک به ابتلا را بر می دارد و آن را به آزمایشگاه های بالینی میفرستدتا با میکروسکوپ بررسی شود . بهتر است بدانید که انگل دمودکس مایت در نواحی مختلفی و متفاوتی از پوست و مو هستند ومشکلات ایجاد شده توسط دمودکس ها اغلب در فولیکول های مو و غده های چربی پوست و مو یافت می شود .
چه افرادی مستعد به دریافت و ابتلا دمودکس مایت ها هستند ؟
هر فردی با هر شرایطی ممکن است به دمودکس مبتلا شود اما از این میان افرادی که دچار مشکلات نقص سیستم ایمنی هستند مثل افراد خود ایمنی یا افراد مبتلا به hiv ، افرادی که پوست های فوق العاده چربی دارند ، افرادی که به دلیل حساسیت های شدید پوستشان نازک شده و افراد میانسال و سالخورده بیشتر در معرض ابتلا به انگل دمودکس مایت ها هستند . شاید برایتان جالب باشد که بدانید انگل دمودکس نه تنها پوست سر و صورت را درگیر می کند بلکه امکان دارد نواحی قفسه سینه ، مژه ها را نیز به خود آلوده سازد.
همچنین در مطالبی گفته شده افرادی که با حیواناتی مثل گربه و سگ و یا با خاک در رابطه هستند بیشتر  از افراد دیگر امکان ابتلا به دمودکس را دارند چرا که گفته شده این موارد منابع اصلی دمودکس هستند و ارتباط طولانی مدت با آنها احتمال ابتلا به دمودکس را تشدید می کند(که البته عقده من این هست ‌که این مورد جای بررسی و تفکر بیشتری داره و صرفا براساس چند تا مقاله نمیشه تصمیم گیری کرد چرا که اهمیت حفاظت از طبیعت و حیوانات را نمی شود انکار کرد به خصوص افرادی که حیوانات خانگی دارند به راحتی نمی توانند از حیوانات خانگیشان که به مانند کودک خود از آن ها نگهداری کردند یا بعضا آن هارا پرورش دادند جدا شوند، پس قبل از هر اقدامی اگر حیوان خانگی دارید با چند متخصص ودام پزشک هم مشورت کنید بهتر هست !)
برای درمان دمودکس ها چیکار کنم ؟
روش های درمانی متفاوتی برای درمان دمودکس وجود دارد که بازدهی هر کدام هم برای افراد مختلف متفاوت است البته این انگل بدون درمان های سخت پزشکی هم قابل درمان هست و باید علائمش را از بین برد. مثلا چون این انگل دمودکس در غدد چربی ساکن هست می توان از استحمام روزانه با شامپوهای موهای چرب کمک گرفت که به طور چشم گیری این انگل ها کنترل می شوند . دقت کنید که مبتلایان دمودکس مایت هیچگاه نبایداز لوسیون ها وکرم های دارای چربی بر روی پوست خود استفاده کنند چرا که فضای وجود انگل دمودکس با چربی ایجاد می شود و شرایط آن ها را بدتر می کند . برای مبتلایان دمودکس استفاده از لایه بردار ها ( مثل اسکراب های صورت) و شستشوی مداوم صورت با ژل شستشو مناسبِ پوست می تواند عالی باشد و دمودکس ها را ریشه کن سازد . پس رعایتِ سفت و سختِ بهداشت فردی برای مبتلایان دمودکس ضروری ترین هست .
ولی به هر حال توصیه می شود در صورت مشاهده علائم انگل دمودکس مایت با مشاوره و راهنمایی های یک متخصص همراه شوید و بتوانید در صورت تشخیص وجود بیش از حد دمودکس توسط آزمایشگاهِ بالینی ، دمودکس مایت ها را از بین ببرید و سلامت پوست خود را باز پس گیرید 🌱