روش های طلایی رفع وز مو
وز مو همواره یکی از بزرگترین مشکلات مو هست که تعدادبیشماری از افراد را درگیر خود ساخته است .در این مقاله می خواهیم بیشتر با وز مو آشنا شویم و ببینیم چه افرادی درگیر وز مو هستند و چگونه می توان به سادگی وز مو را برطرف کرد پس با ما همراه باشید .
وز مو میتواند به علت یک مشکل رایج خانم ها و حتی آقایان باشد که اغلب افراد با موهای فر و مجعد را درگیر خود میکند یا افرادی که درصد رطوبت مو در موهایشان بسیار پایین است به این مشکل یعنی موهای وز دچار می شوند به همین دلیل هم هست که موهای فر و خشک وقتی در هوای مرطوب مثل هوای بندر و کنار دریا قرار میگیرند به سرعت موهایشان به بدترین حالت پف کرده و روی هوا می ایستد .
علت اصلی وز شدن موها چیست؟
▫️خشکی و کم آبی بیش از اندازه در موها : در این حالت به دلیل اینکه کوتیکول موها باز می باشد مو رطوبت هوا را به خود جذب می کند و وز می شود و پف می کند .
▫️رطوبت بیش از حد مو ها :
در آب و هوای مرطوب هیدروژن میزان بالایی دارد هیدروژن توانایی دارد به مولکول ها و پروتئین مو بپیوندد و این پیوند مولکولی موجب وزی موها می شود .
▫️استفاده بیش از حد مواد شیمیایی و براشینگ مکرر:
اگر شماهم جز آن دسته افرادی هستید که دائماً با مواد شیمیایی موهایتان را دکلره میکنید یا دائما با ابزارهای حرارتی مثل اتومو موهایتان را اتومی کنید چراکه باعث خشکی و کم آبی موها و در نتیجه وز شدن مو می شوند .
▫️عوامل ژنتیکی:
ژنتیک افراد می تواند یکی از اصلی ترین علت های موهای وز باشد اغلب کسانی که با موهای فر و مجعد به دنیا آمده اند بیشتر از کسانیکه موهای صاف و لخت دارند موهایشان وز می شوند .
راه حل اصلی جلوگیری از وزی موها:
۱)دوش گرفتن با آب گرم و ولرم : درست است که دوش آب داغ معمولا بسیار دلچسب هست اما برای پوست کف سر بسیار ضرر دارد چرا که چربی کف سر را شدیداً ‌کاهش می دهد و باعث خشکی و کم آبی شدید موها و کف سر می شود . چربی های طبیعی کف سر موها را براق و خوش حالت می کند پس دقت کنید که با آب داغ حمام نکنید چرا که چربی موهایتان را آب داغ از بین میبرد و موهایتان را خشک میکند .
۲)از استفاده مکرر وسایل حرارتی و براشینگ دوری کنید :
ابزار های براشینگ حرارتی موها مثل سشوار ، اتو مو ، بابلیس و ... باعث خشک شدن شدید موها و در نتیجه شکنندگی و وز آن ها می شود پس استفاده از این محصولات را به حداقل برسانید .
۳)استفاده از شامپو متناسب با جنس مو ها :
شامپوهای قوی و شیمیایی می توانند به مرور زمان چربی طبیعی نرمال موها را از بین ببرند و باعث آسیب رسانی به موها شوند همچنین باعث تشدیدِ خشکی و وزی موها می شوند . پس حتما از شامپو مناسب و متناسب با موهای خودتان استفاده نمایید مساله مهم دیگری که می تواند در وزی مو تاثیرگذار باشد نحوه شستن موهاست و سعی کنید حتما از شامپوهای فاقد سولفات و پارابن استفاده نمایید . سعی کنید بعد از حمام حتما از سرم یا روغن متناسب با جنس موهایتان به موهایتان بزنید .
نحوه تشخیص جنس مو:
به حمام بروید و موهای خودتان را به آرامی بشورید سپس به یک حوله موهایتان را آهسته خشک کنید سعی کنید حوله به کف سرتان برخورد نکند . پس از گذشت ۲۴ الی ۴۸ ساعت بخشی از موهایتان را کنار بزنید طوریکه بتوانید فرق سر را ببینید . با نوک انگشت هایتان روی فرق سر بکشید. اگر انگشت هایتان چرب شد یعنی جنس موهای شما چرب می باشد و اگر با کشیدن نوک انگشت هایتان به کف سر نه تنها احساس چربی نکردید بلکع احساس زمختی و خشکی و زبری کردید نشان دهنده این است که نوع موهای شما خشک می باشد .
۴)از حوله نرم برای خشک کردن موها استفاده کنید:
حوله های زبر باعث می شود رطوبت موها سریع از موها خارج شود این اتفاق در موهای فر و مجعد بیشتر اتفاق می افتد و بر اثر اصطحکاک گره می خورد پس باید از حوله های نرم تر استفاده کنند .
۵)موهایتان را بلافاصله پس از حمام شانه نکنید
درسته که شانه کردن و باز کردن گره های مو جز ضروریات موها می باشد ولی این کار را بلافاصله پس از حمام انجام ندهید بهترین زمان قبل از حمام هست و اینکه حتما بعد شستشو موهایتان از نرم کننده استفاده کنید و سپس با انگشت هایتان سعی کنید گره موهایتان را باز کنید .