معمولاً همه ما بعد از دیدن موخوره به فکر کوتاهی موهایمان افتاده ایم اما به نظر من اگر سعی کنیم علت ایجاد موخوره را بدانیم میتوانیم از بروز آن پیشگیری کنیم و حتی میتوانیم راهکار های برای درمانش بشناسیم و بتوانیم یکبار برای همیشه از شر‌ موخوره راحت بشیم تا مجددا موخوره نزنیم پس برای جلوگیری و درمان موخوره با ما همراه باشید.

موخوره چیست؟

هنگامی که موها دچار آسیب‌دیدگی فیزیکی می شود موخوره اتفاق میوفته که گاهی انتهای موها یک شکاف طولی ایجاد می شود و گاهی دو شاخه می شود.یک مجموعه عوامل باعث آسیب رسیدن به ساقه موها و خشکی و شکنندگی آن می شوند و در انتها موخوره ایجاد می شود که در اصطلاح بهش میگیم موهامون موخوره گرفته یعنی دو شاخه شده !
انواع موخوره:
۱-موخوره دوشاخه: که یکی از شایع ترین نوع موخوره هست معمولا هم در انتهای ساقه موهاست که به شکل Y قابل مشاهده هست با مشاهده این موخوره میتوانید تنها چند سانت از موهایتان را کوتاه کنید یا از ماسک موی ضد موخوره مناسب موهایتان استفاده کنید تا از پیشروی بیشتر این موخوره جلوگیری کنید .
۲-موخوره سه‌شاخه:این موخوره معمولاً به شکل چنگال در انتهای ساقه مو ایجاد می شود که بخاطر دهیدراته بودن و خشکی ساقه موها ایجاد می شودهنگامی که کوتیکول مو ضعیف میشود از بخش گورتکس مو جدا میشوند ومو دچار موخوره ی سه شاخه می شود .
۳-موخوره شاخه شاخه (پر مانند ) : اگر جز افرادی هستید که مدام موهایتان را رنگ و دکلره میکنید یا با قیچی کند و ابزار نامناسب موهایتان را کوتاه کردید یا موهایتان آلودگی دارد انتهای ساقه موهایتان مثل در شاخه شاخه میشود .
۴-موخوره گره ای: اگر همیشه از اتو مو یا ابزار های براشینگ با حرارت بالا برای موهایتان استفاده میکنید موهایتان دچار تنش های فیزیکی میشود این موخوره ایجاد می شود که مثل گره هست اما گره نیست اگر از موهایتان مراقبت نکنید تعدادشان بیشتر هم میشود و ساقه موهایتان آسیب بیشتری می بیند .
۵-موخوره ناقص: اگر موهایتان را همیشه دم اسبی و سفت می بندید دچار این موخوره می شوید
۶-موخوره نقاط سفید: موها در معرض مواد شیمیایی دچار این موخوره می شوند که از بدترین نوع موخوره میشود به طور مثال اگر از اکسیدان های قوی استفاده میکنید موها دچار این موخوره می شود.
اصلی ترین علت های ایجاد موخوره:
🌿برس زدن بیش از حد موها مخصوصا با برس نامناسب برس های فلزی دندانه ریز قدیمی باعث ایجاد این موخوره ها می شوند محکم شانه کردن موها باعث شکستن ساقه موها و آسیب های طولی ساقه موها می‌شود
🌿کشیدن بیش از حد موها مخصوصا هنگام بستن موها در یک حالت مشخص همیشگی :
اگر همیشه موهایتان را سفت و محکم و در یک حالت مشخص مثلا دم اسبی من میبندید باعث تضعیف موها می‌شود که موخوره می زنید مخصوصا اگر موهایتان را خیس میبندید .
🌿سشوار کشیدن و براشینگ مداوم موها :
اگر همیشه برای خشک کردن موها از سشوار داغ استفاده میکنید فولیکول های موهایتان آسیب میبیند و موهایتان دچار موخوره میشود پس سعی کنید از دور سشوار بکشید
🌿قرار گرفتن در معرض اشعه های مضر و آلودگی محیطی :
اشعه های خورشید برای موها بسیار مضر هست و باعث آسیب و موخوره و تخریب بافت ساقه موها می‌شود که بهتر هست در فضای های باز موهایتان را با کلاه بپوشانید یا از محصولات مراقبتی دارای فیلتر uv موجود در سایت موی من استفاده کنید .
🌿مش و رنگ کردن مداوم موها: ماده های شیمیایی مثل رنگ و دکلره به ساقه موهایتان آسیب زیادی می زنند سعی کنید کمتر موهایتان را رنگ کنید یا از رنگ موهای فاقد آمونیاک استفاده کنید که کمتر موهایتان دچار موخوره و آسیب شوند .
برای درمان موخوره چه میتوان کرد؟
موخوره های شدید راکوتاه کنید اما موخوره هایی‌ که به تازگی شکل گرفته‌اند را می توانید با محصولات ضد موخوره موی من درمان کنید .پس از کات کردن بخش دارای موخوره ساقه موهایتان حتما از کاندیشنر و ماسک مو های درمانی مناسب موهایتان استفاده کنید که موهایتان دوباره دچار موخوره نشود میتوانید با روش های مختلفی موهایتان را جمع کنید میتوانید از روغن های طبیعی استفاده کنید از مکمل های تقویت کننده استفاده کنید که بافت ساقه موهایتان را ترمیم و محکم کند از انواع ماسک مو آبرسان استفاده کنید به شیوه صحیح موهایتان رابه آرامی بشورید که در مورد نحوه صحیح شستشو موها هم در وبلاگ موی من با ما همراه باشید 🤍