تاریخچه عطر ها : 
برخی از باستان شناسان با حفاری و جست و جو متوجه شدند که از تمدن های گذشته هم عطر وجود داشته . عطر به انگلیسی perfume می شود که از دو کلمه پر به معنای میان و فوموس به معنی دود ایجاد شده است.
کاربرد های عطر در تاریخ:

عطر ها در گذشته فقط کاربرد داشتن رایحه خوب را نداشته از عطر ها برای مراسم های مذهبی استفاده میشود همینطور در مومیایی کردن مرده ها هم استفاده می‌شده .

و اما اولین عطر تاریخ :
شاید برایتان جالب باشد که بدانید اولین عطر به شکل بخور یا اینسنس بوده و از سوزاندن ماده ای که عطری داشته به وجود آمد. این روش های درست کردن عطر در تمدن بین النهرین در ۴۰۰۰ سال پیش کشف شد باید بدانید که همچنان در بعضی از کشور های عربی به جای عطر و ادکلن از بخور استفاده میشه .
نحوه استفاده از آن هم به این شکل هست که آقایان و خانم ها لباسشان را روی بخوری که در حال سوزانده شدن هست میگیرن.

ظهور عطر در مصر :

عطر در مصریان خیلی ارزشمند بود مصریان زنبق رو عصاره ای مقدس میدونستند در مناسک مذهبی از آن استفاده میکردند و بعضی از این عصاره ها رو در گلدان هایی در کنار اجساد مردگان و یا فراعن قرار می‌دادند . کتیبه های قدیمی ای وجود دارد که در آنها طرز گرفتن عصاره زنبق توسط مصریان باستان به تصویر کشیده شده است.
اولین عطر در اروپا:
پس از گذشت مدتی اروپاییان از مصری ها در عطر سازی سبقت گرفتند . اروپایی ها با گرفتن عصاره از موادی مانند زیتون یا بادام و ... آشنایی داشتند شروع کردند به گرفتن عصاره های دیگری مثل سوسن، رازیانه، رز و زنبق . اروپایی ها اولین عطر مایع را وارد این صنعت کردند عطر هایی که تولید شد با عطر های امروزی بسیار متفاوت بود در واقع آنها به شکل پودر هایی بودند که بدون الکل با روغن مخلوط میشدند .
اما خرید عطر های مردانه و یا ادکلن های زنانه تقریبا مشابه این روز ها بود اروپایی ها تولید عطر را به حداکثر رساندن تا فقط برای مناسک مذهبی یا مومیایی ها از آنها استفاده نشود بلکه برای خوشبو سازی هم از آنها استفاده می شود.
اولین عطر ایرانی :

ابن سینا دانشمند افتخار ایرانی اولین بار روش عصاره گیری با استفاده از تقطیر را اختراع کرد . اولین بار از گل رز این کار را انجام داد و سپس ترکیبات دیگری را به کار گرفت با استفاده از عصاره گیری با تقطیر یکی از جذاب و پرفروش ترین عطر های تاریخ یعنی گلاب ایجاد شد .
بعد از این کشف بزرگ عطر ها از ترکیبات گرفته شده از گلبرگ ها و گیاهان خرد شده تولید میشدند .
اولین عطر عربی :

در قرن نهم میلادی ابویوسف کندی شیمیدان عرب کتابی رو در مورد عطر ها به نام شیمی عطر و تقطیر را نوشت البته بدیهی هست که روش تقطیر را ابن سینا شیمی دان ایرانی ابداع کرده است .در کتابی که گفته شد بیشتر از ۱۰۰ روش ساخت عطر و تجهیزات اولیه معرفی شده .
در این زمان بود که روش های زیادتری برای ایجاد عطر ها ایجاد شد عطر ها متنوع تر شدند و مراکز فروش عطر بسیاری هم ایجاد شد .
عطر در ایتالیا:

تاریخچه عطر در ایتالیا به دوره رنسانس برمیگردد . ایتالیا به مرکز عطر سازی دنیا تبدیل شد .در عطر سازی شهر ونیز و فلورانس فعال تر از بقیه ی شهر ها بودند .یکی از عطر ساز های فعال که باعث رشد چشمگیر عطر سازی شد هم رنه فلورنتین عطرساز‌ شخصی کاترین دومدیسی بود زمانی که کاترین دومدیسی با هانری دوم پادشاه فرانسه ازدواج کرد رنه فلورنتین با کاترین به فرانسه مهاجرت کرد .
تحول بزرگ عطر در فرانسه :

پس از مهاجرت رنه فلورنتین به فرانسه صنعت عطر سازی فرانسه پیشرفت عظیمی کرد و  یکی از قوی ترین کشور ها در زمینه عطر سازی تبدیل شد و خرید و فروش عطر از آن به بعد بسیار راحت تر شد . بعد از این اتفاق درباریان و ثروتمندان فرانسوی‌ بهترین خریداران عطر ها شدند درباریان با داشتن لباس های باشکوه کلاه گیس هایی که به نظافت خودشان اهمیتی نمی‌دادند ، خرید عطر برای آنها جز واجبات شد .
شهر گراس در جنوب فرانسه قطب تهیه مواد اولیه عطر ها بود .
با قدمت ترین کارگاه عطر سازی در دنیا:
در سال های اخیر باستان شناسان در زمینه عطر کشف های زیادی داشتند در سال ۲۰۰۵ کارگاهی در شهر پیرگوس قبرس پیدا شد که گمان میشه قدیمی ترین کارگاه یا کارخانه عطر سازی دنیا بوده این کارخانه در حدود ۴۰۰۰ سال قدمت داره در آن حدودا ۶۰ دستگاه تقطیر ، کاسه های ترکیب روغن ها ، قیف و بطری قرار داشته که به نوبه خود بی نظیر بوده .