اگه ریزش مو داری بخون
ریزش موها یا فقط پوست سر و یا کل بدن را درگیر خود می کند ریزش موها یا ریشه از وراثت دارد یا دارای علل دیگری مانندِ هورمون یا شرایط دارویی مثل کمبود ویتامین می باشد.
یکی از شایع ترین ریزش مو ، ریزش مو ارثی می باشد که در اثر افزایش سن تشدید می شود و ممکن است تا طاسی پیش رود . بعضی افراد روند درمان این نوع ریزش مو را طی می کنند و خیلی راغب نیستند تا آن را درمان نمایند و آن را نیز مخفی نگه نمی دارند . حتی بعضی افراد ریزش موهایشان را با کلاه روسری یا تغییر جهت خواب موهایشان می پوشانند و گاهی افرادی هم به دنبال احیای مجدد رشد موهایشان می باشند . توجه کنید که سعی کنید از همان اوایل ریزش مو این پروسه را با فردی متخصص یا پزشکی معتبر در میان بگذارید و در صورت تایید ریزش مو این روند درمان را قبل از شدید شدن ریزش مو شروع کنید .
مهم ترین علائم ریزش مو:
در این میان بعضی علائم در افرادی که دچار ریزش مو هستند بسیار شایع تر می باشد این نشانه ها شاملِ:
▫️نازکی تدریجی موهای بالای سر:این مورد که در زنان و مردان با افزایش سن رخ می دهد در اقایان معمولا از ناحیه پیشانی حرف m را می سازد و در خانم هاموهای پیشانی حفظ می شود ولی باقی موها نازک می شوند.
▫️طاسی مدل نقطه ای(طاسی مدور): این نوع ریزش مو نیز که یک ناحیه از سر به صورت ناگهانی دچار ریزش مو میشود ممکن است در موها ، ریش یا ابروها باشد افراد قبل از تجربه این نوع ریزش معمولا دچار خارش یا درد در آن ناحیه می شوند .
▫️سستی ناگهانی موها:معمولا شوک های ناگهانی عاطفی یا فیزیکی مثل از دست دادن یک عزیز یا بیماری ناگهانی در افراد باعث می شود که هنگام شانه کردن مو یا دست کشیدن داخل موها به راحتی یک مشت مو از سر جدا شود .
▫️ریزش موهای همه بدن: برخی شرایط و درمان های پزشکی مثل شیمی درمانی می تواند باعث این اتفاق شود.
▫️ریزش مو ناشی از عفونت قارچی : اگر در سر فردی تکه های پوسته پوسته شده پراکنده دیده می شود یا موها ناگهان شکننده ،کف سر قرمز ، متورم وهمراه تراوش می باشند در این موها علت ریزش مو عفونت قارچی هست .
انواع متداول ریزش مو:
🔹️ریزش مو آندروژنیک androgenetic alopcia:
(پیشنهاد می کنم مقاله ریزش مو آندروژنیک را در وبسایت ما مطالعه نمایید)
این ریزش مو که ژنتیکی یا وراثتی می باشد در آقایان در فرق سر و شقیقه ها و در خانم ها با نازکی موها اتفاق می افتد . این نوع ریزش مو معمولا با داروی ماینوکسیدیل و مکمل های ضد ریزش کنترل می شود.

🔹️ریزش مو بارداری :ریزش مو شدید بعد از بارداری بحثی گسترده هست که خیلی از خانم ها را درگیر خود کرده این پدیده به علت کاهش میزان استروژن بدن رخ می دهد . و معمولا موقتی هست و پس از گاهی یک سال یا زودتر پس از گذر از این دوره مشکل حل میشود اما باز به مادران پیشنهاد میشود در این دوره از مکمل های "مخصوص بارداری و شیردهی " با مشورت از پزشک خود استفاده نمایند.

-راهکارهای زیر می تواند در این دوران به بازگشت موها در شرایط عادیشان کمک کند:•از نرم کننده های ملایم و شامپو های حجم دهنده استفاده شود .
•از شامپو های متناسب با مو و تقویتی استفاده کنید.
•از نرم کننده های بسیار قوی دوری کنید .
•نرم کننده و ماسک مو را به کف سر مستقیما نزنید (مگر اینکه قابل استفاده برای این بخش باشند ) تا به موها فشار نیاید و موها سنگین نشوند و دچار ریزش مو نشوید.
🔹️ریزش مو ها تلوژن افلوویوم telogen effluvium
هنگامی که چرخه رشد موهایتان دچار نوعی اختلال ناگهانی می شود موها در فاز ریزش خود باقی می مانند و فاز رشد و رویش موهای جدید شروع نمی شود موهای جدید جایگذین موهای قبلی نمیشود ،ریزش مو تلوژن افلوویوم ایجاد می شود.وقتی موها در این شرایط باشند معمولا موها در طول روز حداقل یک مشت پر به صورت یکنواخت می ریزند و کل سر را در برمیگرند واین ریزش مو ناحیه ای نیست.
اما نگران نباشید این ریزش مو هم کاملا موقتی هست و دائمی نیست!
موارد زیر باعث تشدید این نوع ریزش مو می شود :
•استرس و اضطراب
•جراحی
•زایمان
•کاهش ناگهانی وزن
•مشکلات تیروئید
•مصرف داروهای خاص
حال آنکه برای تشخیص صحیح نوع ریزش موهایتان بهتر است از یک مشاور متخصص و زبده یا از یک متخصص پوست و مو کمک بگیرید .
🔹️ریزش مو آناژنAnagen effluviumدر این ریزش مو که بسیار شدید هست اغلب حجم زیادی از مو در همان فاز رشد از چرخه حیات مو خارج می شوند این ریزش مونه تنها فقط در سر بلکه در کل بدن اتفاق می افتد .
دلایل این نوع ریزش مو:
شیمی درمانی(در این حالت خنک کردن پوست سر، حین انجام شیمی درمانی باعث کاهش ریزش موها می شود)
پرتودرمانی
بیماری های خودایمنی
عفونت های قارچی می باشد .