کم پشت شدن مو در زنان معمولا در ناحیۀ تاج سر اتفاق می افتد و این عارضه با گذشت زمان و نه در همه موارد ممکن است به شقیقه ها و خط جلوی سر هم کشیده شود. با این وجود، کم پشت شدن مو در زنان توسط متخصصین مو تحت عنوان “منتشر”  تعریف می شود چرا که در این مورد الگوی مشخص یا میزان خاص ریزش مو معمولا یک الگوی کاملا فردی است.4

ریزش موی ژنتیکی

الگوی طاسی زنانه ممکن است ناشی از وضعیت موجود در DNA خانوادگی شما باشد. این نوع از ریزش موی زنانه توسط فولیکول های چروک شدۀ مو از طریق یک بیوپسی و همچنین یک معاینه عمومی تشخیص داده می شود.

کم پشت شدن موی زنان و تیروئید

پرکاری (افزایش میزان هورمون هیروئیدی) و کم کاری (کاهش میزان تیروئیدی) تیروئید یک وضعیت پزشکی قابل درمان است که می تواند موجب ریزش مو شود. داروهای تجویز شده برای عدم تعادل هورمون های تیروئیدی را هم باید در نظر گرفت زیرا عوارض جانبی دوزهای خیلی بالا و خیلی پایین داروها نیز می تواند بر رشد مو تاثیر بگذارد.

ریزش موی زنانه و یائسگی

اثر شدید آندروژن ها همزمان با کاهش هورمون های زنانه در دوران یائسگی، که یک جزء آن DHT (دی هیدروتستوسترون) است، ممکن است باعث بروز برخی از انواع ریزش مو در این دوره شود، اگرچه به سختی می توان گفت آیا روند ریزش مو ماندگار خواهد بود یا خیر؟

سندرم تخمدان پلی کیستیک  (PCOS)

یکی از مشکلات شایع در زنان جوان و همچنین نسل های قدیمی تر است، ریزش مو به علت عدم تعادل هورمونی از جمله افزایش سطح آندروژن ها یا تستوسترون و دی هیدروتستوسترون (DHT) رخ می دهد. سطح بالای این هورمون ها به ویژه DHTدر زنان، باعث ریزش مو می شود.

سبک زندگی، اضطراب یا دلایل بهداشت عمومی

به خوبی مشخص شده که اضطراب می تواند موجب ریزش مو شود و البته این مشکل تا هفته ها پس از یک واقعه استرس زا یا آسیب ادامه می یابد. تریکوتیلومانیا یک وضعیت روانی است که به موجب آن شخص مبتلا دچار ریزش مو یا رویش ضعیف مو می شود. ما پیش از این درباره رژیم غذایی صحبت کردیم؛ رژیم غذایی دارای فقر مواد مغذی ضروری، احتمالا موجب کاهش سلامت مو، پوست و ناخن می شود که به طور بالقوه منجر به شکننده یا کم پشت شدن تارمو می شود.


راهکارهای درمان کم پشتی:مراجعه به پزشک،مصرف مکمل بیوتین مای ویتامینز باعث پرپشتی وافزایش ضخامت تارموها میشود،مکمل زینک مای ویتامینز ،مکمل های حاوی بیوتین مانند هیرتامین ، شوگربیرهیر و ...،استفاده از شامپو های حاوی بیوتین و ب کمپلکس مانند شامپو بیوتین اوجی ایکس ، شامپوهای پتال فرش و ...