ویژگی های شامپو خوب چیست؟
شامپو جز مهم ترین و پر مصرف ترین محصولات مراقبت مویی می باشد اگر از ترکیبات و ویژگی های شامپویی که استفاده می کنید اطلاعی ندارید ممکن است به موهای خود آسیب های جدی ای وارد نمایید .شامپو ها نیز مانند هر محصول پوست و مویی انواع گسترده ای دارد شما باید با توجه به جنس و نوع موهای خودتان شامپو مناسب انتخاب نمایید .
یکی از عام ترین ویژگی ای که هر شامپویی باید داشته باشد این هست که الودگی ها و چربی های اضافی مو را کاملا پاک نماید اما شامپو ها کارایی های بیشتری باید داشته باشند و علاوه بر پاکسازی باید فواید دیگری را نیز برای موهایتان  داشته باشند .
آیا اصلا شستن مو بدون شامپو امکان پذیر هست؟

باید دقت داشته باشیم که آب خالی نمی تواند موهایمان را پاکسازی کند و آب چربی هارا در خود حل نمی کند و مخصوصا این روش برای موهای چرب اصلا توصیه نمیشود ! چرا که چربی موها با آب سرجایشان پابرجا باقی می مانند . مولکول های ماده های شوینده ماهیتی جداگانه دارند از یک سمت به چربی ها میچسبند و از سمتی با آب شسته می شوند.
افکار نابجای شامپویی!کف بیشتر نشانه تمیزیست ؟! 

یکی از غلط ترین افکار راجب شامپو های این است که افراد فکر میکنند شامپو هر چقدر بیشتر کف کند و روی سر پخش شود موها عمیق تر تمیز می شوند در حالیکه این کاملا نادرست هست بر همین اساس هم تولید کنندگان سود جو شامپو مواد کف ساز بیشتری به شامپو ها اضافه می کنند تا افراد بیشتری شامپو را تهیه کند .. قطعا و بدون شک اکثر مواد کف زا در شامپو ها مضر هست به همین دلیل هست که شامپوهای فاقد سولفات مواد کف زای کم تری دارد و مقدار کف کمتری هم میکند در عوض موهای شما باشستشو توسط این شامپو ها خوش حالت و سرزنده تر هستند. اگر این اتفاق برای موهایتان افتاد یحتمل شامپوی درستی برای خود انتخاب کرده اید !
انتخاب شامپو مناسب براساس نوع مو:

همانگونه که پیش تر هم گفته شد انتخاب شامپو متناسب با جنس و نوع و مشکلات موها بسیار حیاتی می باشد در ادامه راهکار های جالبی برای انتخاب شامپو متناسب با موهایتان ارائه خواهیم کرد.
°شامپو مناسب موهای چرب :
افرادی که حدودا یک روز پس از حمام موهایشان چرب میشود کف سر چربی دارند این افراد موهای کدر بی حالت و گاهی بسیار براق دارند . موهای چرب شامپو های حجم دهنده تقویت کننده و متعادل کننده ترشح سبوم و چربی مناسبشان هست و باید از شامپو های موهای خشک و آبرسان ها دوری کنند.
(شامپو موهای چرب هیربرست)
علت چرب شدن موهاهم می تواند وراثتی باشد و هم می تواند از فعالیت بیش از حد غدد ترشح چربی کف سر باشد . اگر ترشح چربی موهای شما فراتر از حد طبیعی بود بهتر است به پزشک مراجعه نمایید چرا که علت این مورد می تواند اختلالات هورمونی و غده تیروئید نیز باشد . پس از مراجعه به پزشک درمان را آغاز کنید و همزمان از شامپو کنترل کننده چربی نیز استفاده نمایید . داشتن موی چرب جلوه ناخوشایندی هم دارد و علاوه بر این چربی بیش از حد موها می تواند تا حد زیادی باعث ریزش موهای زیبای شما شود . پس درمان و استفاده از محصولات مراقبتی درمانی را جدی بگیرید تا از این موارد جلوگیری شود .

می توانید مقاله با دلایل و راهکار های درمان ریزش مو بیشتر آشنا شوید را در سایت ما مطالعه نمایید (کلیک کنید)

°موهای شوره دار:
علت های شوره سر معمولا : قارچ ، جداشدن بخشی از پوست سر ، چربی بیش از حد پوست سر ، شستشوی نامناسب موها و .. هست . اگر شوره های سرتان از قارچ یا چربی سر باشد باید از شامپو های حاوی سولفاید ، روی ،سلنیوم و این ترکیبات استفاده شود تاچربی سر متعادل شود و از آلودگی های قارچی پاک و ضد عفونی بشود.
(شامپو ضد شوره بیدمشک تراپی اولاین)
اما در موهای خشک و کم آب می تواند منجر به شوره و پوسته ریزی شود ‌و گاهی ممکن هست موهایتان را درست نشویید و شامپو و ماده شوینده روی موها باقی بماند پس از خشک شدن موها منجر به شوره زدن میشود .
نحوه درست شستشو موها:
۱)ابتدا موها را با آب ولرم یا گرم آبکشی کنید تا مرطوب بشوند با این کار کوتیکول های مو ها باز می شوند .
۲)اگر موهایتان بلند است "طول موها بیشتر از شانه هست" به پایین موها نرم کننده بزنید تا از موخوره جلوگیری کنید .
۳)سپس به اندازه یک سکه شامپو را به همراه یک مشت آب در یک لگن با هم مخلوط کنید و به موهایتان آغشته کنید با این کار شامپو به کل کف سر شما به یک اندازه می رسد
۴)حالا فقط ریشه موهارا به آرامی با نوک انگشتانتان ماساژ دهید اما دقت کنید ساقه موها را باشامپو نشورید صرفا کفی ک روی ریشه مو هست کافیست این کار را یکی دوبار انجام دهید تا موها پاک شوند
۵)درانتها با عبور دادن انگشت هایتان از بین موها به آرامی موهایتان را با آب ولرم یا گرم آبکشی کنید این کار را تاجایی ادامه دهید که هیچ کف و شامپویی روی موها باقی نماند.

°شامپو موهای معمولی
اگر شما هم جز دسته افراد خوش شانس ما موی معمولی هستید یعنی نه موهایتان چرب چرب هست و نه خشک خشک موهایتان نسبت به اکثر مشکلات مو مقاوم تر هست و به صورت راحت تری قابل نگه داری می باشد .
(ست شامپو و کاندیشنر هیربرست)
موهای نرمال نیز مانند سایر موها رنگ و دکلره مکرر، شستشو بیش از حد ، سشوار و براشینگ بی اندازه برایشان مضر می باشد . شامپوی موهای معمولی و شامپو انواع موها برایشان مناسب تر هست . می توانند از شامپو های آبرسان مغذی و تقویتی استفاده نمایند.
°شامپو موهای خشک
افرادی با موهای خشک ترجیحا از ترکیبات سدیم لوریل سولفات و سدیم لورت سولفات استفاده نکنند چرا که این ترکیبات قدرت پاکسازی شدید و خشنی دارند و باعث خشکی بیش از حد و بروز حساسیت و التهاب، ریزش مو و گاهی شوره هم می شود.
موهایی که خشک هستند بهتر است از شامپو هایی با عصاره های گیاهی استفاده کنند مثل ترکیبات روغن آرگان ، آووکادو ویتامین های E,Aو ... که باعث شادابی و کنترل خشکی پوست سر می شوند.